Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck | Coloured Dust

Saturday, July 18, 2015

Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck

In the following review, I will present you in a well-known in modelers world airbrush company Harder&Steenbeck  - INFINITY. I'm not going to go into a detailed construction of the airbrush. The main construction of the nozzle and the method of it's installation I've already described in the previous reviews of H&S airbrushes.

W poniższej recenzji, zaprezentuję wam dobrze znany w kręgu modelarzy aerograf firmy Harder&Steenbeck - INFINITY. Nie będę wnikał w szczegółową budowę aerografu. Kwestia budowy dyszy i sposobu jej montażu opisywałem już w poprzednich recenzjach aerografów H&S.

If you have not had the opportunity to read my previous reviews of Harder&Steenbeck airbrushes then I suggest you first read them:

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać moich poprzednich recenzji aerografów firmy Harder&Steenbeck to proponuję najpierw się z nimi zapoznać:If you are just starting the adventure with airbrush you can find all necessary information here:
Jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z aerografem to wszelkie potrzebne informacje zebrałem tutaj:

AIRBRUSH - FAQ (English Version)Infinity CR Plus is my third Harder&Steenbeck airbrush. Bith Evolution models I've used nearly 2.5 years. Infinity from about 6 months. This allows me to share with you experiences with the use of all three models. As in the previous review I will focus also on the differences between those airbrushes.

Infinity CR plus to już mój trzeci aerograf firmy Harder&Steenbeck jaki posiadam. Oba modele Evolution używałem blisko 2,5 roku. Infinity od około 6 miesięcy. Dzięki temu mogę się z Wami podzielić wrażeniami z użytkowania wszystkich trzech modeli.  Tak jak w poprzedniej recenzji skupię się również na różnicach między tymi aerografami.


Having three airbrushes from H&S has a big advantage. I can freely exchange between the individual components (FPC valve, needles, nozzles, ink reservoirs ...) if necessary.

Posiadanie trzech aerografów od H&S ma dużą zaletę. Mogę dowolnie wymieniać między nimi poszczególne podzespoły (zawór fPc, igły, dysze, zbiorniczki na farbę...) jeśli zajdzie taka potrzeba.


Infinity also is packed in a practical plastic box. Here's how they look after first opening.
Infinity, również zapakowany jest w praktyczne plastikowe pudełko. Oto jak się prezentuje po pierwszym otwarciu.

Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck


On the photo is visible set 2in1 with nozzle  0.15mm and 0.4mm and two containers for paint.
Na zdjęciu widoczny jest zestaw 2in1 z dyszą 0,15mm i 0,4mm oraz dwoma zbiornikami na farbę.

Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck

Inside there is also, as always, a very comprehensive manual. It describes in details additional functions that Infinity have. Novice users will find there also useful tips on how to use and clean airbrush. A few tips on how to proceed in time with airbrush problems can also come in handy.

W środku znajdziemy również jak zawsze, bardzo obszerną instrukcję obsługi. Szczegółowo opisuje ona dodatkowe funkcje jakie posiada Infinity. Początkujący użytkownik znajdzie tam także przydatne wskazówki jak używać i czyści aerograf. Kilka porad jak postępować w czasie problemów z aerografem także może się przydać.


Infinity has obviously Teflon seal. They are very durable and resistant to aggressive solvents.
Infinity posiada oczywiście teflonowe uszczelki. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na silne rozpuszczalniki.

Evolution ALplus vs Infinity CRplus.

Evolution ALplus vs Infinity CRplus.

Infinity has additional system to control amount of paint supplied to the nozzle called "Quick Fix". We set the lock, which is responsible for how far the needle is ejected from the nozzle. This solution is very clever and constructed differently from cheap Chinese airbrushes.

Infinity posiada regulację ilości dostarczanej do dyszy farby nazwaną "Quick Fix". Możemy ustawić blokadę, odpowiedzialną za to jak daleko wysuniemy igłę z dyszy. Rozwiązanie to jest bardzo sprytne i skonstruowane zupełnie inaczej niż w tanich chińskich aerografach.


To unscrew the rear part of the airbrush we need to use a special "tool". It is a completely different solution than the Evolution series

Aby odkręcić tylną część aerografu musimy użyć specjalnego "przyrządu". Jest to całkowicie inne rozwiązanie niż w serii Evolution.


Additional adjustment also allows to adjust the sensitivity of the lever.
Dodatkowe pokrętło pozwala również regulować czułość dźwigni.


In the set we will also find "Distance Cap" lets you write airbrush on paper. Handy little gadget  for modelers.
W zestawie znajdziemy również "Distance Cap" umożliwiający pisanie aerografem po kartce papieru. Gadżet mało przydatny modelarzom.


Airbrush is perfectly balanced. Very comfortable in the hand. It is of course heavier than Evolution AL plus but it's a matter of personal tastes and habits.

Aerograf jest idealnie wyważony. Bardzo dobrze leży w dłoni. Jest oczywiście cięższy niż Evolution AL plus ale to już kwestia osobistych upodobań i przyzwyczajeń.

Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck
Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck
Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck

The airbrush is covered by a triple layer of copper, nickel and chromium layer with a high gloss. The only elements that can be damaged in this construction is a needle and nozzle.

Aerograf pokryty jest potrójną warstwą miedzi, warstwą niklu oraz chromu o wysokim połysku. Jedyne elementy jakie możemy uszkodzić w tej konstrukcji to igła i dysza.


When painting Infinity works great. Aalready familiar from Evolution the nozzle assembly system without screwing is 100% perfect solution. Of course, the use of 0.15mm nozzle requires a bit of experience. For starters I suggest strongly to choose 0.2mm nozzle. Infinity airbrush is worth the price, so if you are considering to buy it you will not be disappointed.

W pracy Infinity sprawdza się wyśmienicie. Znany już z Evolution system montażu dyszy bez przykręcania jest w 100% idealnym rozwiązaniem. Oczywiście używanie dyszy 0,15mm wymaga nieco doświadczenia. Na początek proponuję zdecydowanie dyszę 0,2mm. Arograf Infinity wart jest swojej ceny, więc jeśli rozważasz jego zakup to nie będziesz zawiedziony.

Airbrush "INFINITY CR plus" - Harder&Steenbeck
INFINITTY CR plus with fPC.


Have fun painting,
ARBAL

22 comments:

 1. Super recenzja, ale powiedz mi jak Ci się sprawuje zawór fPc? Obecnie posiadam Evolution 2in1 i zastanawiam się na dokupienie tego zaworka. Pozatym co myslisz o koncówkach które sa w Infinity i w Evolution AL, w moim Evolution koncówka dosc czesto zbiera farbe i od jakiegos czasu poprostu maluje bez niej.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zawór fPc idealny. Bardzo płynan regulacja. Ogólnie jestem przyzwyczajony do regulacji "pod reką", a nie w kompresorze juz od mojego pierwszego chińskiego aerografu.

   Co do osłonek igły to nie mam z nimi problemu. Brud zbierał mi sie ale to i tak niewiele w zwykłym Evolution. Evolution AL i Infinity ma juz zupełnie inna osłonke i ten problem nie istenieje dla mnie.
   Generalnie zawsze w czasie malowania mam pod reka patyczek do czyszczena uszu nasaczony rozpuszczalnikiem (np. WAMOD) i przeczyszczam ta koncowke co jakis czas.

   Delete
 2. Witam. W oparciu o Twój poradnik (dzięki!) będę nabywał swój pierwszy sprzęt i jeśli można chciałbym zadać dodatkowe pytania:

  1. z perspektywy czasu, to który Twoim zdaniem H&S będzie najlepszy na start: ULTRA 2 w 1, EVOLUTION Silverline 2 w 1 czy może coś więcej?

  2. Kompresor biorę AS 186 (zgodnie z rekomendacją:) - chciałem dobrać do niego Wąż 3m 1/8 do Aerografu + Filtr Odwadniacz. Jak rozumiem te gwinty (wielkość) będą dobre do jakiegokolwiek H&S?

  3. Gdzie kupowałeś aerografy. Nie widzę polskiego sklepu, który ma oprócz aerografów także zawór fpc oraz dedykowany zestaw do czyszczenia H&S - może źle szukam?


  Podaj adres, na który mam wysłać piwo :)
  pozdrawiam
  Marcin

  ReplyDelete
  Replies
  1. 1. Zdecydowanie EVOLUTION. 2w1 oznacza ze w zestawie masz 2 dysze i dwa zbiorniki na farbe. Zastanów się czy jest Ci to potrzebne.

   2.Tak będa pasowac, ale warto dokupić dodatkowo tzw. szybkozłączkę. To około 10zł a ochronisz gwint aerografu. Ja mam 3 aerografy i dzięki temu szybko, bezpiecznie i wygodnie moge je podpinac pod wężyk.

   3. Kupowałem bezpośrednio z H&S.

   Największą nagrodą dla blogera jest pozostawienie komentarza. To lepsze niż piwko bo wiem, ze ktoś czyta to co piszę, a jeśli zadaje pytania to wiem, że czyta ze zrozumieniem :)

   Delete
  2. Dzięki!
   To będę się starał częściej komentować, ponieważ czytam już od dawna :)
   Twoje tutoriale należą do najlepszych znanych mi w sieci.

   Delete
 3. Thank you for the lovely overview and photos!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thx for your comment Greg, you are one of the best reader of my blog :)

   Delete
  2. You are welcome! It's well deserved. You take excellent photos, and you cover many things that are not covered in other blogs. I learn lots by reading! Keep up the great work!

   Delete
 4. Widzę, że też jesteś fanem H&S'a. Od dłuższego czasu zabieram się, żeby kupić drugi aerograf tej firmy. Infinity od zawsze niesamowicie podobał mi się wizualnie, jednak początkowo zainwestowałem w EVO Silverline. Mam go już dobre kilka lat i szczerze nie widzę wad, czasami trzeba wymienić dyszę, ale to raczej normalne. Czytając Twoją recenzję już wiem, że to będzie ta wersja, zastanawia mnie czy odczuwa się jakąś zauważalną różnicę, czy właściwie płacę za kilka dodatkowych bajerów? Czy warto wydać kilka stówek więcej?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej, ciezko odpowiedziec bo nigdy nie uzywalem evo silverline. Napewno zauwazysz roznice w jakosci wykonania i designie. Czy dodatkowe bajery opisane w recenzji sa Ci potrzebne to juz osobista kwestia. Jesli masz jednak mozliwosc to doloz te pare stowek. Osobiscie jestem fanem Evolution ALplus. Daj znac jakiego wyboru dokonasz ;)

   Delete
 5. Na początek chciałbym napisać , że super recenzja, i mam do Ciebie pytanko czy się orientujesz czy jest znaczna różnica między Infinity 2in 1 a Infinity CR+ 2 in 1, mam możliwość kupienia właśnie infinity 2 in 1 za dobrą cenę niewiele używany, a myślałem o CR+ i czy jest sens dokładać do wersji CR+? Posiadam jeden aero H&S Ultra i chce się przesiąść na coś lepszego maluje karoserie do modeli RC.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej,
   jeśli przesiądziesz się z Ultry na Infitnity to będzie dla Ciebei ogromny i bardzo odczuwalny skok do przodu. "2in1" oznacza tylko tyle, że w zestawie sa dwie różne dysze. CR+ z tego co pamiętam oznacza, że aerograf jest specjalnei chromowany. Jego powłoka jest bardziej wytrzymała etc. Moim zdaniem bierz ten Infinity jeśli masz dobrą okazję. Będziesz zadowolony :)

   Delete
 6. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Odpowiedź znajdziesz wyżej :)
   Ale poszperałem dokładniej i cytuję:

   "Większa elegancja, większa jakość i “zdrowsze” projektowanie. Harder & Steenbeck przedstawia model Infinity w nowych chromowanych seriach CRplus. Aby zapewnić większą dokładność, nowe aerografy pokryte są potrójną wewnętrzną warstwą miedzi i niklu oraz wysokiej jakości chromem na zewnątrz. Jednak główną zaleta tego udoskonalenia jest redukcja ryzyka alergii na mieszanki miedzi i niklu.

   Kontakt między warstwą niklu i potem ręki może prowadzić do reakcji alergicznej, a w szczególnych przypadkach do odbarwienia wierzchniej warstwy aerografu.   Kolejną zaleta nowych serii CRplus jest nowatorskie uszczelnienie igły, składające się z trzech opornych na rozpuszczalniki uszczelek PTFE. „Longlife” PTFE zapewnia godną zaufania ochronę przeciw niepożądanemu mieszanie się powietrza i farby."

   Czyli oprócz "super chromu" są jeszcze "super teflonowe uszczelki". Teflonowe uszczelki są praktycznie niezniszczalne...

   Delete
  2. A jak to wygląda w wersji zwykłej, jakie jest uszczelnienie?

   Delete
  3. Teflonowe uszczelki sa poprsotu wytrzymale na wszelakie rozpuszczalniki etc. W zwykłym Infinity sa chyba gumowe. przyczym CR+ ma te uszczelki troszke inaczej skonstruowane jesli chodzi o uszczelnienie igły.

   Jeśli masz kasę to nie oszczędzaj, kup CR+ i śpij spokojnie.

   Delete
 7. Różnica miedzy zwykłym a CR+ będzie koło 500zł czy warto dołozyć z powodu tych uszczelek?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kup ten tańszy jeśli mas zokazję.
   Powiem Ci szczerze, ja osobiscie uwielbiam Evolution ALplus. Dla mnie to najlepszy aerograf jaki miałem...

   Delete
 8. Replies
  1. Ciezko to porównać... Technologicznie gorszy, ale lżejszy, a dysze takie same....
   Liczą się umiejętności a nie sprzęt ;)

   Delete
 9. Rozumiem, zobacze jak sie uda kupić Infinity po dobrej cenie to ten, a jak nei to pomysle nad Infinity CR+ , Ultra bardzo fajny, ale potrzeba jeszcze QuickFix, ale raczej go też zostawie, co by nie było jeszcze jestem w tym świeży ale bardzo mi się spodobało:)

  ReplyDelete