Modelling materials (part 6) | Coloured Dust

Thursday, November 29, 2012

Modelling materials (part 6)


Following up Aqua Color paints review, let's look at another interesting Revell products.

Idąc za ciosem recenzji farb Aqua Color, przyjrzyjmy się innym ciekawym produktom firmy Revell
.39620 Aqua Color Clean, 100ml
Acrylic paint remover. Equivalent of the polish product from WAMOD. Ideal for cleaning brushes with dried acrylic paint or airbrush.

Zmywacz farb akrylowych. Odpowiednik polskiego produktu firmy WAMOD. Idealny do czyszczenia pędzli z zaschniętą farbą akrylową lub aerografu.

[update 09.01.2013]
I tested this cleaner and it turns out that it is ideal to remove acrylic paint from resin figurines. The whole operation took me 5 minutes without dipping figures in Aqua Color Clean. I just put on the old center of the figure with a brush and wiped the old toothbrush.

Przetestowałem ten zmywacz i okazuje się, że idealnie nadaje się do usunięcia farby akrylowej z żywicznej figurki. Cała operacja zajęła mi 5 minut, bez zanurzania figurki w zmywaczu. Poprostu nałożyłem starym pędzlem środek na figurkę i starłem starą szczoteczką do zębów. 
 

39614 Painta Clean, brush-clean 100ml
After using paint, the paintbrush must be carefully cleaned using 'Revell Painta Clean'! 

Kolejny zmywacz, tym razem do farb typu enamel. Idealny do czyszczenia pędzli.

39622 Revell Aqua Color Basic

After the model has been prepared by filling and sandpapering, it is advisable to apply an appropriate coat of primer. Even when lighter shades are to be applied on a dark background, it is advisable to prime the surface in advance to obtain a perfect finish. This primer is mixed ready for spraying and suitable for use with an Airbrush gun. After priming, acrylic paints should be used.

Kiedy figurka, model został przygotowany do malowania, wskazane jest, aby zastosować odpowiednią warstwę podkładuPodkład ten jest gotowy do użycia wprost z aerografu. Po nałożeniu nadaje się o do malowania farbami akrylowymi.

39611 Revell Color Mix 30 ml
The enamel paint is thinned using 'Revell Color Mix'.

Rozcieńczalnik farb typu enamel.

39607 Plasto Bodyputty, 25ml
Modelling mistakes, joins and cracks can be touched up and concealed using 'Revel Plasto' putty. Once dry, the surface needs to be smoothed down.

Najlepsza szpachlówka modelarska z jaką miałem do tej pory do czynienia. Nadaje się do plastiku, żywicy i drewna. Szybko wysycha i można ją obrabiać papierem ściernym. Polecana przez doświadczonych modelarzy.
39608 Contacta Professional Mini
'Revell Contacta Professional' is for pin-point accurate bonding. The extra-fine hollow needle allows for micro-fine glueing of tiny details and clear part edges. This proffesional glue is available in tow sizes.

Jeden z najlepszych klejów do plastiku. wyposażony w igłę umożliwiającą precyzyjne klejenie drobnych elementów. Ma bardzo przyjemny zapach. Dostępny jest w opakowaniach rożnej wielkości.


I have to admit that all these products very positively surprised me. You can see a huge difference in quality compared to their cheaper counterparts (here I will not mention the names of other companies).

Muszę przyznać, że wszystkie te produkty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Widać ogromną różnicę  jakości w stosunku do ich tańszych odpowiedników (nie bedę tu wymieniał nazw innych firm).


Previous articles in this series:
Poprzednie artykuły z tego cyklu:

Modelling materials (part 1) thinner, acrylic paint remover, Cleanser Ipa, matt varnish
Modelling materials (part 2) glue , decal softener, pigments, mediums, liquid green stuff 
Modelling materials (part 3) AK Interactive
Modelling materials (part 4) Surface Primer, Varnishes, Fluorescent Colors, X-27
Modelling materials (part 5) Milliput Standard, Milliput Super Fine,, Maskol, Inks


Powyższa opis produktów Revell oraz ich test był możliwy dzięki polskiemu dystrybutorowi tej marki, firmie COBI S.A., której serdecznie dziękuję za wsparcie. Jeśli chcielibyście zakupić opisywane produkty to można to zrobić bezpośrednio w sklepie internetowym dystrybutora.

Have fun painting,
ARBAL

P.S.
If you like my articles, please follow my profile on Facebook and this blog and leave a comment.
It may also be interested in one of my previous articles - Burn your plinth…

13 comments:

 1. Opinion about how the glue smells just in Polish ;)

  ReplyDelete
 2. I tak ma być :)
  Ale Bartek uważnie czytasz!
  :)

  ReplyDelete
 3. Szczerze powiedziawszy, szpachlowka Revella nie wyroznia sie - dla mnie - niczym szczegolnym, powiedziałbym nawet, że jest mocno średnia.
  Klej do plastiku to codzienność u mnie, ale mój normalnie śmierdzi, jak większość innych. Może teraz jest jakaś wersja zapachowa.

  ReplyDelete
 4. @Inkub, a jak byś porównał szpachlówkę Revell i Wamod (zmusiłeś mnie do podania marki :) ). Dla mnie to jest w ogóle bez porównania jakościowo jak się przesiadłem na Revell. Podobno lepsza jest tylko szpachla Tamiya.

  ReplyDelete
 5. Wiesz, Wamod generalnie... nie slynie z jakosci. Nawet ich zmywacz do akryli jest - dla mnie - kijowy.

  ReplyDelete
 6. No to przynajmniej co do jakości W...... się zgadzamy :) A jaką szpachlę zatem byś polecił? Nie jest to rzecz, którą często używam, ale czasem się przydaje.

  ReplyDelete
 7. Spróbuj szpachli Humbrola. Moim zdaniem bardzo dobra. Co zaś tyczy się firmy na W... ja używam ich chemii, bo moim zdaniem czasami szkoda przepłacać.

  @Inkub, zmywacz Wamodu nie różni się od innych, bo chemicznie jest to to samo. Chyba tylko zakupy w sklepach dla plastyków by dały lepsze rezultaty, ale 30PLN z zmywacz to ja dziękuję...

  ReplyDelete
 8. Prawdę mówiąc, do szpachlowania figurek wystarcza mi greenstuff. Kiedy bawiłem się w modelarstwo trochę, korzystałem głównie ze szpachli wlasnej roboty - dobralem jakos tam proporcje rozpuszczonych ramek plastikowych w kleju, taka szpachla ma te zalete, ze idealnie wiaze sie z plastikiem, nie peka, daje sie szlifowac. Do zywicy stosuje greenstuff.
  A co do zmywacza Wamodu - pedzle czyszcze jakims Model Masterem, a figurki zmywam dettolem. Do pedzli tez brush restorer Vallejo... Sporo chemii farbkowej mam wlasnie ze sklepow dla plastykow, jakies rozcienczecze, retardery, itd.

  ReplyDelete
 9. Inkub to prawda, że przy figurkach rzadko używa się takiej szpachli. Mi się przydaje gdy robię coś z terenem, albo najczęściej przy przygotowywaniu podstawek. A zmywac farb przydaje się zawsze, do pędzli i aero.

  ReplyDelete
 10. Is the Aqua Color Clean also suitable for removing paints from plastic models, not only the resin ones? I wonder whether it is harmful to plastic?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, i tested it on plastic models. It's works. But be carefuul with PAINTA CLEAN, it's very strong and can damage plastic models.

   Delete
  2. Wonderful, thanks a lot! I maybe finally found a way to save some of my first painting attempts :-)

   Delete