Modyfikacja lampy Valleman VTLAMP6 na oświetlenie LED. (Polish Version) | Coloured Dust

Tuesday, January 24, 2017

Modyfikacja lampy Valleman VTLAMP6 na oświetlenie LED. (Polish Version)


Ponad 4 lata temu stałem się szczęśliwym posiadaczem lampy VELLEMAN VTLAMP6. Zrecenzowałem ją wówczas na moim blogu. Jest to piąty, najczęściej wyświetlany wpis. Mogę śmiało powiedzieć, że lampa ta stała się najpopularniejszą lampą używaną przez malarzy i modelarzy w Polsce. Po 4 latach przyszedł jednak czas na zmianę. Ten artykuł przeznaczony jest głównie dla posiadaczy Desk Working Lamp (VELLEMAN VTLAMP6) ale jeśli posiadasz inną lampę, ogólna idea może być dla Ciebie inspiracją do zmian.
Please remember that all of this I give you for free. It would be so nice if you leave a mark in the form of comment and share the SBS to your friends. If you want to buy me a coffee or a beer the "DONATE" button is below.

Pamiętajcie, że wszystko to daję Wam całkowicie za darmo. Będzie mi więc miło jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza i udostępnicie ten SBS znajomym. Jeśli chcecie postawić mi kawę lub piwo przycisk "DONATE" znajduje się poniżej. 

Jeśli chcesz skorzystać z rozwiązania opisanego w poniższym poradniku, to pamiętaj proszę, że wszystkie modyfikacje wykonujesz na własne ryzyko. Nie ponoszę odpowiedzialności za możliwe, powstałe szkody.

Jestem jedynie amatorem elektronikiem. Moje rozwiązanie może nie jest estetyczne i profesjonalnie wykonane, ale jest tanie i działa. Chętnie przeczytam wszelkie Wasze uwagi w komentarzach pod tym artykułem, a istotne wskazówki dodam do treści tego posta.
Po 4 latach....

Po 4 latach użytkowania lampy VELLEMAN VTLAMP6 muszę szczerze przyznać, że nadal jestem z niej bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że Wy również :) Nie jestem w stanie znaleźć innego produktu, który mógł by ją zastąpić i zapewnić mi taką samą funkcjonalność. Osobiście dla mnie najważniejsze jest to, że lampa zajmuje niewiele miejsca na biurku i posiada bardzo praktyczną regulacje położenia i wysokości. Minął już jednak kawał czas od jej pierwszego włączenia. Mam wrażenie, że świetlówki w lampie świecą już znacznie słabiej. Jeśli poszperamy po zakątkach Internetu to znajdziemy wiele informacji, że tak właśnie się dzieje. Świetlówki po jakimś czasie tracą swoją moc. Ma to duże znaczenia np.: w akwarystyce. Dodatkowo moja lampka zawsze delikatnie "mruczała" w czasie pracy. Ten dźwięk stał się  jednak z czasem głośniejszy.


Tak oświetla moje miejsce pracy lampa VTLAMP6 ze świetlówkami po ponad 4 latach.Możliwe opcje modyfikacji lampy.

Postanowiłem więc wymienić świetlówki. Kosztowało by mnie to 3x26PLN=78PLN + koszty przesyłki. Rozwiązało by to tylko problem utraty mocy świecenia.

Drugą opcją, na którą namawiał mnie przyjaciel Piotr, było wymiana świetlówek na diody LED. Ta druga opcja okazała się lepszym rozwiązaniem. Wymaga ona zakupu zasilacza 12V i 2m taśmy LED. Koszt tej opcji wyniósł mnie 35PLN + koszty przesyłki. Dodatkowo dokonam zmiany barwy światła, wybierając odpowiednie diody LED. Poniżej pokażę Wam jak przebiegała wymiana oświetlenia w lampie VELLEMAN VTLAMP6 na LED.


Ogólny schemat naszej instalacji wygląda tak jak na poniższym rysunku.

Ogólny schemat układu elektrycznego.Co będziemy potrzebować?

Pierwszą rzeczą jest zasilacza DC 12V do zasilania taśmy LED. Musimy dobrać jego moc odpowiednio by wystarczyła do ilości diod LED jakie zamontujemy. Ja wybrałem 24W zasilacz. Ważna jest również wielkość zasilacz. Musi się on zmieścić w obudowie naszej lampy.

Zasilacz 12V/24W

Zasilacz 12V/24W

Ten zasilacz jest zamknięty w aluminiowej obudowie, co zapewnia jego pasywne chłodzenie.

Zasilacz 12V/24W

Kolejna rzecz to taśma z diodami LED. Tutaj wybór jest ogromny. Najważniejszą rzeczą jest jednak emitowana barwa światła. Oryginalne świetlówki lampy VELLEMAN VTLAMP6, jak wiecie sami dają dość zimne ale akceptowalne światło 6400K. Postanowiłem zmienić tą barwę i zakupiłem taśmę LED o barwie dziennej 4500K. Taśma LED, która kupiłem posiada diody typu 5630. 1m tej taśmy pobiera 16W, ma 60 diod i daje światło około 1260 Lumenów (jedna świetlówka T5 14W zamontowana oryginalnie w tej lampie to około 1000 Lumenów).  Docelowo zamontuję jej prawie 2m więc zasilacz powinien być wystarczający.

Taśma LED.

Opcjonalnym elementem jest ściemniacz (ang. dimmer). Musi to być ściemniacz przeznaczony do diod LED 12V. Pozwoli on płynnie ściemniać światło naszej lampy, jeśli uznacie, że zamontowane diody są zbyt mocne. Dostępnych jest wiele rodzajów ściemniaczy, włącznie ze sterowanymi pilotem bezprzwodowym.

Ściemniacz LED.

Ja posiadałem w domu niepotrzebny ściemniacz, więc postanowiłem go wykorzystać.

Ściemniacz LED.

Jest dość duży, ale po otwarciu obudowy okazało się, że "wnętrzności" są małe i nadadzą się do umieszczenia w lampie.

Otwarta obudowa ściemniacza LED.

Zdemontowane pokrętło.

Zdemontowane pokrętło.

Ściemniacz LED bez obudowy.

Jeśli chodzi o narzędzie to przyda się wkrętak lub wkrętarka, lutownica, pistolet z gorącym klejem, nóż i dodatkowe przewody. Otwieramy obudowę lampy.

Zaczynamy od rozkręcenia naszej lampy.
Po rozkręceniu obudowy i zdjęciu kratki osłaniającej świetlówki pozostanie nam 10 śrubek. Nie zgubcie ich będą potrzebne by ponownie skręcić obudowę.


Wymontowałem świetlówki, aby nie uległy uszkodzeniu.

Oryginalne świetlówki T5 14W Valleman.

Zobaczcie jak wygląda wnętrze lampy po ponad 4 latach. Plastik strasznie zżółkł.

Wnętrze obudowy po wyjęciu świetlówek.

Odkręcamy kolejne 10 mniejszych śrubek. Te śrubki również jeszcze się nam przydadzą.


W ten sposób dostaliśmy się do układów zasilających świetlówki.Musimy pozostawić tylko dwa przewody doprowadzające zasilanie 230V ale w taki sposób aby nadal wykorzystać główny włącznik lampy.Zobaczcie jak zestarzała się i zmieniła kolor również zewnętrzna cześć obudowy lampy. Poniżej na zdjęciu widać ślad jaki pozostał po odklejeniu jednej z naklejek.

Modyfikujemy wnętrze lampy.

W pustej obudowie lampy zamontujemy nowy zasilacz i ściemniacz. Potrzebujemy czegoś by zasłonić elektronikę i przykleić taśmę LED. Do wykonania takiego elementu (nazwijmy go zaślepką) użyłem plexi o grubości 2mm.


Kształt zaślepki odrysowałem od wymontowanej wcześniej obudowy świetlówek z zasilaczami. Pamiętajcie aby dokładnie zaznaczyć miejsce na otwory. Zaślepka zostanie przykręcona śrubkami.
Dodatkowo musiałem wyciąć otwory pod miejsca na śrubki od części obudowy z kratką. Należy wszystko dopasować tak, aby swobodnie zamknąć obudowę lampy. Warto również małym wiertłem nawiercić otwory pod śrubki.


Po skręceniu obudowy lampy, pomiędzy kratką, a zaślepką pozostanie wystarczająca ilość miejsca aby swobodnie przykleić taśmę LED.
Ściemniacz

Montaż ściemniacza w obudowie jest prosty. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce w obudowie i nawiercić odpowiedniej wielkości otwór.

Zamontowany potencjometr ściemniacza widoczny od wewnątrz obudowy.

Pokrętło ściemniacza i włącznik lampy.

Układ ściemniacza przykleiłem do obudowy lampy za pomocą gorącego kleju.

Ściemniacz przyklejony na gorący klej.
Zasilacz 12V

Przyszedł czas na zamontowanie zasilacza.  Najpierw połączyłem wszystkie przewody zasilające. Miejsce na zasilacz musimy wybrać tak, aby nie przeszkadzał on w zamontowaniu zaślepki i skręceniu obudowy.

Zasilacz 12V przyklejony w środku obudowy lampy.

Zasilacz przykleiłem na gorący klej. podłączyłem pierwszy kawałek taśmy LED i sprawdziłem czy cały układ działa zgodnie z oczekiwaniem. Pełen sukces :)

Montujemy taśmę LED

Na tym etapie przykręciłem zaślepkę. Jak widzicie idealnie zakryła ona wszystkie "wnętrzności". Przykleiłem 3 paski taśmy LED i połączyłem je przewodami. Taśma LED jest samoprzylepna.


Połączenia kawałków taśmy LED.

Połączenia kawałków taśmy LED.
Zamykamy obudowę...

Ostatecznie zamknąłem obudowę lampy skręcając ją śrubkami. Nadszedł czas na pierwsze włączenie nowego oświetlenia.


Zamknięta obudowa lampy Valleman VTLAMP6 z diodami LED.Problemy i udoskonalenia

Niestety był to pionierski projekt więc pojawiły się pewne drobne problemy. Mówiąc inaczej nie byłem zadowolony z uzyskanego efektu.

Valleman VTLAMP6 z 3 paskami taśmy LED i kratką.

Jeżeli będziecie dokonywać takiej modyfikacji jak ja, uważajcie aby zbyt mocno nie dokręcić wykonanej samodzielnie zaślepki. Spowodowało to lekkie wygięcie obudowy i po przykręceniu kratki powstały niewielkie szpary.

Szczelina po zbyt mocnym przykręceniu zaślepki w obudowie.

Kolejny problem był dość upierdliwy. Nie mogłem swobodnie zmienić położenia lampy. Nie mogłem jej obniżyć, zawsze wracała samoczynnie do górnej pozycji. Okazało się, że nowe "wnętrzności" są znacznie lżejsze niż stare świetlówki, zasilacze i dodatkowa plastikowa wewnętrzna część obudowy. Rozkręciłem więc lampę i wkleiłem do środka (ponownie używając gorącego kleju) dwa kawałki blachy. To całkowicie rozwiązało problem.

Dodatkowe obciążenie lampy.

Bardziej znacząca okazała się moc świecenia. Była trochę za mała. Zauważyłem również, że srebrna kratka zasłania częściowo diody. Kratka generuje również cień jeśli mocno obniżymy lampę do blatu biurka. Zdecydowałem więc przykleić kolejny pasek taśmy LED. W ten sposób zamontowałem około 1,8m taśmy.

Taśma LED przyklejona do zaślepki.

Skręciłem obudowę lampy ale bez kratki.

Valleman VTLAMP6 z wymienionym oświetleniem na LED.

Ostrzegam, że złożenie lampy bez kratki spowoduje powstanie około 2mm szczeliny.

2mm szpara po skręceniu lampy bez kratki.

Demontaż kratki i doklejenie dodatkowego kawałka taśmy LED całkowicie rozwiązało problem. Moc świecenia jest większa niż dawały 4 letnie świetlówki. Nie słychać żadnego "mruczenia" zasilacza. Lampa jest absolutnie cicha.

Valleman VTLAMP6 z 4 paskami taśmy LED i bez kratki.

Przy tak dużej mocy świecenia, sensu nabrało również zamontowanie ściemniacza. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak to działa. Ściemnianie jest całkowicie płynne.

Film zamieszczony przez użytkownika ARBAL (@coloureddust)

No i najważniejsze. Mam teraz znacznie lepszą barwę światła. Neutralne, dzienne światło. Ostrzegam, że po tak długim (ponad 4 lata) użytkowaniu lampy ze świetlówkami, przyzwyczajenie się do nowej barwy światła zajęło mi kilka wieczorów. Różnica jest naprawdę kolosalna. Kliknijcie w zdjęcie powyżej aby je powiększyć i porównać różnicę w oświetleniu.


PODSUMOWANIE

Lampa VELLEMAN VTLAMP6 jest zdecydowanie najlepszą lampą jaką możemy zakupić do oświetlenia naszego warsztatu. Potwierdzają to wszyscy użytkownicy tej lampy, z którymi rozmawiałem. Zerknijcie na komentarze pod moją recenzją. Nigdy nie spotkałem się z negatywna opinią o tej lampie. Po ponad czterech latach użytkowania postanowiłem wymienić świetlówki na nowe. Koszt tej operacji to ponad 78PLN. Zdecydowałem się więc zmodyfikować lampę używając diod LED przy znacznie mniejszym koszcie 35zł (bez ściemniacza). Czy było warto? Myślę, że zdecydowanie tak chociaż spędziłem dwa wieczory by tego dokonać :)


ZALETY:

  • niskie koszty modyfikacji w stosunku do wymiany świetlówek. (LED - 35PLN vs nowe świetlówki 78PLN)
  • bezgłośna praca
  • oszczędność prądu w stosunku do świetlówek (LED 24W vs świetlówki około 42W)
  • brak tętnienia strumienia świetlnego, który powoduje męczenie oczu w przypadku świetlówek
  • możliwość zmiany barwy światła poprzez dobór odpowiedniej taśmy LED
  • możliwość zamontowania ściemniacza i regulacji mocy świecenia


WADY:

  • lampa traci na atrakcyjnym wyglądzie jeśli zdemontujemy srebrną kratkęHave fun painting,
Michał "ARBAL" Walczak