Pędzle MAG-POL | Coloured Dust

Monday, June 17, 2013

Pędzle MAG-POL

Rzut okiem na pędzle naszego krajowego producenta, firmy MAG-POL.

English-language readers:
This article is addressed to Polish readers. This article reviews the brushes from small Polish company MAG-POL. The company operates according to my knowledge, mainly in Poland. Hence I decided to direct this review to Polish hobbyists.

From MAG-POL website:
MAG-POL is a manufacturer of high quality artistic brushes. For production we use natural hair as bristles, Kolinsky, Toray and many others. Handles are made of natural wood. We also offer brushes with synthetic hair. Our products feature high quality of materials and precision production process. We offer brushes for artists: watercolor and bristle and also for ceramics and glass ornaments, to Christmas decorations and baubles and graphic brushes mainly for hobbyists and for antiques conservators. We fulfill orders for shops, manufacturers and individual orders.

Pędzle MAG-POL

Ze strony internetowej MAG-POL:
Firma MAG-POL  jest  producentem wysokiej jakości pędzli artystycznych. Do produkcji używane są surowce naturalne jak włosie naturalne,  trzonki wykonane są z naturalnego drewna. Wykonujemy także pędzle graficzne, do retuszu z włosia syntetycznego. Nasze produkty cechuje wysoka jakość  materiału  i  precyzja  wykonania. W  ofercie  mamy  pędzle do malowania obrazów dla artystów plastyków: akwarelowe i szczecinowe, a także do ozdabiania ceramiki i bombek choinkowych. Pędzle graficzne przeznaczone głównie dla hobbystów, a także dla konserwatorów zabytków. Realizujemy zamówienia  dla sklepów,  producentów a także zamówienia indywidualne.Kiedy zaczynałem przygodę z malowaniem figurek w 1995 roku, zakupienie farbek, figurek czy pędzli, nie było tak proste jak dzisiaj. Zakupy przez Internet, nie istniały. Można było liczyć jedynie na jakiś stacjonarny sklep dla modelarzy lub artystów. Pierwsze i jedyne pędzle jakie udało mi się wtedy kupić, to były pędzle polskiej firmy MAG-POL. Później oferta moich lokalnych sklepów powiększała się o produkty innych, zagranicznych firm - Kolibri, Daler-Rowney, Renesans, Revell czy Games Workshop. Kilka miesięcy temu, z sentymentu i zarazem ciekawości, postanowiłem ponownie wziąć do ręki pędzle MAG-POL. Poprzez Allegro, zakupiłem kilka pędzli kilku rodzajów.

Pędzle dotarły do mnie bezpiecznie zapakowane w sztywne kartonowe pudełko. Po rozpakowaniu wszystko pachniało lakierem, którym pokryte są trzonki wykonane z naturalnego drewna.Pędzelek płaski do ceramiki i szkła, seria 52
włosie rosomaka
dostępne rozmiary: 0, 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 25, 30, 40, 50

Pędzelki wykonane z włosia rosomaka przeznaczone są do malowania głównie ceramiki różnymi rodzajami farb. Wykonane mogą być z włosia rosomaka lub miksu rosomaka i wiewiórki, co nadaje im nieco więcej sztywności. Tego typu pędzle używam przy malowaniu dużych powierzchni, np.: podstawek czy ścian piedestałów pod figurki.

Pędzle MAG-POL
Pędzle MAG-POL

Pędzelek stożkowy do ceramiki i szkła, seria 50
włosie rosomak + wiewiórka
dostępne rozmiary: 0, 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20Pędzelki płaskie - wachlarzyki

Pędzle MAG-POL
Pędzle MAG-POL


Pędzelek wachlarzyk płaski (miotełka)
włosie szop
dostępne rozmiary: 4, 6, 8

Pędzelki wykonane z włosia szopa przeznaczone są do nietypowych technik malowania lub... odkurzania cennych modeli hobbystycznych. Dokładnie tak! Włosie jest tak miękkie, że te pędzelki nadają się idealnie do odkurzania figurek :)


Pędzle MAG-POL


Pędzelek akwarelowy stożkowy, seria 10 
włosie z wilka

dostępne rozmiary: 0, 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24

Pędzelki akwarelowe przeznaczone są do malowania farbami wodnymi, akwarelowymi. Wykonane mogą być z włosia różnej miękkości w zależności od pożądanego efektu:

Pony - bardzo miękkie, wysokiej jakości włosie w kolorze brązowym
Wilk - nieco sztywniejsze czarne włosie
Mixed - mieszane włosie z dużym udziałem wilka

Pędzle akwarelowe występują w wersji stożkowy oraz płaski. Wykorzystuję je również do malowania dużych powierzchni. Rzadko nakładam lakier za pomocą pędzla ale miękkie włosie sprawdza się przy nakładaniu lakieru na figurkę. Dzięki miękkiemu włosiu nie uszkodzę bardzo cienkich warstw washy, które ma przykryć lakier.

Pędzle MAG-POL

Pędzelek akwarelowy płaski, seria 11 
włosie z wilka

dostępne rozmiary: 0, 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24


Pędzelek retuszerski stożkowy, seria 70
kolor włosia: biały, złoty, brąz lub czarny

Pędzelki retuszerskie przeznaczone są do malowania bardzo drobnych szczegółów różnego rodzaju farbami. Wykonane mogą być ze sztucznego włosia wysokiej jakości o różnej miękkości i w kilku kolorach.  Ponadto zastosowano specjalny trójkątny kształt uchwytu, aby ułatwić precyzyjne malowanie.

Pędzelki retuszerskie występują tylko w wersji stożkowy.

To są pędzle, które używam najczęściej. Jakoś nie mogę przekonać się do tak popularnej wśród malarzy figurkowych marki jak Winsor Series 7. Może szkoda mi pieniędzy? Może muszę jeszcze "wstąpić na kolejny poziom" żeby zrozumieć "moc" tych pędzli. Sam nie wiem... Przyzwyczaiłem się również do pędzli syntetycznych. Włosie jest dość sztywne i zapewnia mi dobrą kontrolę nad farbą w czasie malowania. To nie znaczy, że nie używam również pędzli o naturalnym włosiu.Pędzle wykonane ze sztucznego włosia, mają jedną podstawową wadę, ich końcówka po pewnym czasie użytkowania wygina się delikatnie na samym końcu. Jak pozbyć sie tego zniekształcenia pisałem w jednym z pierwszych artykułów, dzięki informacji od jednego z czytelników - How to revitalize the old brushes?. Pędzle MAG-POL używam od ponad miesiąca i muszę przyznać, że jak na razie efektu zniekształcenia nie zauważyłem.

Pędzle MAG-POL
Pędzle MAG-POL
Pędzle MAG-POL

Podsumowując, pędzle MAG-POL to przyzwoite pędzle dla hobbystów. Za rozsądne pieniądze otrzymujemy produkt bardzo dobrej jakości i co ważne produkt polskiego producenta. Moim zdaniem, naszą krajową przedsiębiorczość należy wspierać kiedy na to naprawdę zasługuje.

Używacie lub używaliście pędzli firmy MAG-POL? Jaka jest Wasza opinia na ich temat? Zapraszam do pozostawienia komentarza pod tym wpisem.Have fun painting,
ARBAL