How to make a base with real moss? | Coloured Dust

Saturday, November 16, 2013

How to make a base with real moss?

I always wanted to make a scenic base full of green foliage. Green, which looks like the real thing. To this, I decided to experiment with real moss. This article is rather an idea, a concept than a specific step-by-step.

Zawsze chciałem wykonać podstawkę pełną zielonej roślinności. Zieleni, która wygląda jak prawdziwa. W tym celu postanowiłem poeksperymentować z prawdziwym mchem. Poniższy artykuł to raczej idea, koncept, niż dokładna instrukcja krok po kroku.At the begining I'm work on the socket for model "Le Petit Chaperon" like always. Prepared the ground surface using Milliput. I've added a few stones.

Prace nad podstawką pod model "Le Petit Chaperon" rozpocząłem standardowo. Przygotowałem powierzchnię używając masy Milliput. Dodałem kilka kamieni.


When Milliput was dry, I used a structural paste of  Vallejo - Dark Earth 26218.
Kiedy Milliput wysechł, użyłem pasty strukturalnej firmy Vallejo - Dark Earth 26.218.


A few months ago, on a walk with the family I'm found a small, thin roots. I broke them into small pieces and shoved into a mass before she could dry up

Kilka miesięcy prędzej, na spacerze z rodziną znalazłem małe, cienkie korzenie. Połamałem je na małe kawałki i wcisnąłem w masę, nim zdążyła wyschnąć.


I'm painted the stand with the effects of AK-Interactive: Earth Effects, Damp Earth, Summer Kurks Earth, Fresh Mud. Once dry, I used some acrylic washes. I'm made all highlights with a dry brush technique. The more shades to this type of scenic base, the better.

Pomalowałem podstawkę, używając efektów firmy AK-Interactive: Earth Effects, Damp Earth, Summer Kurks Earth, Fresh Mud. Po wyschnięciu użyłem kilka washy akrylowych. Rozjaśniłem wszystko techniką suchego pędzla. Im więcej odcieni na tego typu podstawce tym lepiej.


A few months ago I gathered also some real moss. I left it to dry. For about three months it has not changed its color. But I do not know how it will look for the next few months or years.

Kilka miesięcy temu zebrałem również trochę prawdziwego mchu. Pozostawiłem go do wyschnięcia. Przez około 3 miesiące nie zmienił on swojego koloru. Nie wiem jednak jak będzie on wyglądał za kolejnych kilka miesięcy czy lat.


The base also will use a lot of Army Painter - Tufts in two colors.
Do podstawki użyję również dużo Army Painter - Tufts w dwóch kolorach.


Moss was divided into smaller pieces. Soke them from the bottom of a large amount of AK118 Gravel&Sand Fixer. I didn't use, any additional adhesive.

Mech podzieliłem na mniejsze kawałki. Nasączyłem je od spodu dużą ilością środka AK118 Gravel&Sand Fixer. Nie używałem, żadnego dodatkowego kleju.


I pressed down the moss into the base.
Mech docisnąłem do podstawki.


If you would like, at this point you can also paint the moss in various shades of green with the airbrush. This can prevent the loss of color by moss in the future.

Jeśli chcecie, w tym momencie można dodatkowo pomalować mech na różne odcienie zieleni przy pomocy aerografu. Może to zapobiec utracie koloru przez mech w przyszłości.


In other spaces of the base I'm glued Army Painter - Tufts.
W pozostałe przestrzenie podstawki nakleiłem Army Painter - Tufts.


In a few places I added etched brass flowers, Polish ABER company.
W kilku miejscach dodałem kwiaty foto trawione, polskiej firmy ABER.


Flowers glued Super Glue type glue. I used a thick glue from PK-PRO. Of course, flowers was glued after painting them :)

Kwiaty przykleiłem klejem typu Super Glue. Użyłem gęstego kleju od PK-PRO. Oczywiście kwiaty przykleiłem dopiero po ich pomalowaniu :) Poniższe zdjęcie jest poglądowe.


I used additionally about 5 shades of dry pigments on to the base. I did it at the end, after gluing figures.

Na podstawkę dosypałem jeszcze około 5 odcieni suchych pigmentów. Zrobiłem to, na samym końcu, po przyklejeniu figurki. A tak, ostatecznie wygląda podstawka.

Le Petit Chaperon

Have fun painting,
ARBAL


If you like my articles, please follow my profile on Facebookthis blog and leave a comment.

17 comments:

 1. Bardzo fajny efekt, ale na samym początku jak spojrzałem na rysunek to skojarzyło mi się to z czymś innym ;) Powiedz proszę czy mech tylko sechł czy może nasączyłeś go czymś wcześniej, jak z jego kruchością w chwili obecnej i czy jakiś spray matowy na koniec poszedł czy jest tylko to co napisałeś w jakże udanym tutku :>?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tylko wysychał, bez żadnych środków chemicznych. W ciepłe dni dodatkowo kładłem go na słońcu. Nie jest kruchy. Po nasączeniu fixerem AK i po wyschnięciu stał się sztywny. Fisera praktycznie nie widać, taka już jego specyfika. Żadnego sprayu nie dawałem na podstawkę. Tak jak napisałem, można pomyśleć o popsikaniu tego mchu zielonkawa farba z aerografu.
   Dzięki za miłe słowa :)

   Delete
  2. Efekt jest bardzo fajny, ciekawy jestem jak bedzie z trwaloscia. O kolor bym sie raczej nie martwil, slyszalem tylko, ale to lata temu, jak jeszcze nie bylo calej obecnej chemii modelarskiej, ze stary mech jest bardzo, bardzo kruchy.
   Ale wyglada to przednio.

   Delete
  3. Wszystko sie za jakis czas okaze ;) Generalnie to foigurlka do gabloty wiec sie nie obawiam o kruszenie. Na figsach do grania to bym się jednak zastanowil czy mech wykorzystac.

   Delete
  4. Ja jak jeszcze malowałem i grałem (ładne parę lat temu) używałem sporo naturalnego mchu i wyszło na to, że to wszystko zależy od gatunku tego mchu. Niektóre makiety z mchem do grania mają po parę lat, a mech nadal się trzyma i jest zielony, a na niektórych po 3-4 miesiącach robił się właśnie żółtawy, bardzo kruchy i miał tendencję do odpadania. Więc jak już używać, to dla pewności go nasączyć jakimś utrwalaczem :)

   Delete
  5. Ciekawe na jaki gatunek trafilem :)
   Jak zmieni kolor to go "podrasuje" aerografem.

   Delete
 2. A few months sooner - kilka miesięcy prędzej... Czyżby google translate :) Po za tym poradnik świetny

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak, wspomagam siw translatorem bo jestem leniwy ;)
   Zaraz poprawie, dzieki za uwage.

   Delete
 3. Very very nice, details are amazing!

  ReplyDelete
 4. Dessicater17/11/13 17:14

  Nice Work!
  But how did you make the professionel label for the socket?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thx! Making labels is not complicated. I don't want to duplicate on the blog informations that can be found in other similar places. Look for example at Massive Voodoo blog and you will find information on how to do this.

   Delete
 5. Now that it's been a year, how well does the moss hold up? I read another article about preserving moss with a glycerin mixture, but you're doing it dry, so I really like to know how well it keep. What about that root? Is that good?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi kal91a, it's a year after I made this scenic base, The moss is ok, The color is always the same. Moss hold up the base as at the one year ago... But this is scenic base. You know it;s not a game mianiature and I do not touch it.
   About root, everything is ok. No changes after one year...

   Delete
  2. Nice to know. Thanks! Wow, it took me a month to find this page again. I forgot to ask it to notify me. Thanks again!

   Delete
 6. A propos trwałości koloru takiego suszonego mchu to mamy w firmie prace wykonane na okoliczność rozmaitych konkursów przez dzieci. Większość tych prac zrobiono kilka lat temu, z roślin właśnie, mchów, porostów itp. i poza tym, że zachodzą kurzem to koloru nie tracą. Mech, choć nie wiem jak to robi, ciągle zachowuje wszelkie odcienie zieleni : )

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki za informacje, moje spostrzeżenia są identyczne ;)

   Delete