Przenośny Warsztat Hobbystyczny - HobbyZone (PL VERSION) | Coloured Dust

Wednesday, February 7, 2024

Przenośny Warsztat Hobbystyczny - HobbyZone (PL VERSION)


Poniższy poradnik to nie jest dokładna instrukcja składania Portable Hobby Station - Base (HZ-OPB1) od firmy Hobby Zone. Jest to raczej zbiór zdjęć z każdego etapu aby ułatwić prawidłowy montaż. Zwróciłem tutaj uwagę  na rzeczy, które mogą sprawiać trudność, lub które można przegapić. Swoiste "tips&tricks" :)


Please remember that all of this I give you for free. It would be so nice if you leave a mark in the form of comment and share this article to your friends. If you want to buy me a coffee or a beer the "DONATE" button is below.

Pamiętajcie, że wszystko to daję Wam całkowicie za darmo. Będzie mi więc miło jeśli pozostawicie po sobie ślad w postaci komentarza i udostępnicie ten artykuł znajomym. Jeśli chcecie postawić mi kawę lub piwo przycisk "DONATE" znajduje się poniżej. 


Postaw mi kawę na buycoffee.toThe English version of this guide is available HERE.
W pudełku z produktem znajdziemy instrukcję montażu. Jest ona bardzo szczegółowa. Należy postępować zgodnie z tą instrukcją. Wykonujcie wszystko w określonej przez producenta kolejności. Ma to ogromne znaczenie aby nasz Przenośny Warsztat Hobbystyczny został poprawnie zmontowany. 


Do montażu będziemy potrzebować:
  • śrubokręt krzyżakowy
  • klej do drewna (Wikol)
  • taśma maskująca (malarska)
  • młotek
  • wilgotna ściereczka
  • marker (opcjonalnie)


Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej biegunowości magnesów. Nie musi ona być taka jak w instrukcji ale musi zostać zachowany przyjęty przez Was kierunek biegunów w całej skrzynce. Będzie miało to znaczenie później, kiedy zaczniecie wypełniać przenośny warsztat wkładami (szufladkami itd...)


Aby to sobie ułatwić można oznaczyć markerem jeden z biegunów jako wzorcowy.STEP 1

Na tym etapie przygotujemy główne ściany skrzynki. Najpierw zajmiemy się czterema bocznymi ścianami.


Przygotujcie magnesy.Wbijcie magnesy za pomocą młotka we wszystkie wskazane w instrukcji otwory. Pamiętajcie o zachowaniu jednolitej biegunowości magnesów we wszystkich ściankach! Jeśli mimo wszystko zdarzy wam się nabić magnes w odwrotną stronę, nie ma tragedii. Wystarczy użyć cienkiego śrubokręta, wyjąć magnes i założyć go poprawnie.


Teraz przejdziemy do zamontowania nakrętek od śrub.Nakrętki również wbijamy we wszystkie wskazane w instrukcji otwory za pomocą młotka. Nie potrzeba tutaj dużej siły. Nie uderzajcie zbyt mocno aby nie uszkodzić narożników! Najważniejsze jest, żeby nakrętki weszły maksymalnie głęboko w otwory. Dociśnijcie je np śrubokrętem krzyżowym albo dociągnijcie śrubkami zgodnie z uwagami w instrukcji.


Analogiczne czynności wykonujemy w dwóch ściankach, które będą spodem naszej skrzynki. Zwróćcie uwagę na biegunowość magnesów! 
Czynności powtarzamy w dwóch ściankach górnych. Mają one dodatkowe otwory. Do znudzenia przypomnę Wam o biegunowości magnesów. Przy tych elementach jest ona odwrotna do wybranej przez Was poprzednio!


Pozostały nam już tylko dwie białe półeczki. W nich montujemy jedynie magnesy.Te półki są bardzo cienkie. Magnesy czasem mogą wypaść. Warto wkleić je tutaj na klej typu Wikol.STEP 2

W drugim kroku zajmie my się zamontowaniem narożników, które są spoiwem całej konstrukcji. Odpowiadają one za połączenie wszystkich ścian skrzynki. Zwróćcie proszę uwagę, że dwa z tych łączników pełnią również funkcję zawiasów. Jeśli macie problem i śruba nie dosięga do nakrętki to wciśnijcie ją głęboko w otwór. Wspominałem o tym w poprzednich krokach.

STEP 3

Przykręcamy łączniki w narożnikach dwóch pozostałych ścian. Dwa z łączników pełnią funkcję zamknięć skrzynki. Postępujemy tak samo jak w kroku 2. 


STEP 4

W kroku czwartym zamontujemy dolne i górne ścianki.


Ścianki te dodatkowo przykleimy klejem typu Wikol.


Nadmiar kleju usuwamy wilgotną ściereczką.


Zwróćcie uwagę aby dobrze wcisnąć ścianki na swoje miejsce. Otwory ścianek muszą pokrywać się z otworami łączników.Przykręcamy ścianki do łączników.


STEP 5

W kroku piątym montujemy dwie pozostałe, boczne ściany skrzynki poprzez ich przyklejenie i przykręcenie za pomocą łączników. (Sposób montażu jest analogiczny jak w poprzednim kroku.)


W ten sposób mamy uzyskaliśmy główną konstrukcję skrzynki. Pozostawiamy całość na krótką chwilę, aby klej wysechł.STEP 6

Ten krok jest dość nieoczywisty i może Was zaskoczyć. Uwierzcie mi, że w czasie testowania tego produktu (w której brałem udział) w fazie projektowania  ten sposób montażu okazał się najlepszy. Musimy odkręcić teraz 8 łączników w narożnikach skrzynki z godnie z rysunkiem w instrukcji.
STEP 7

Dzięki odkręceniu łączników w poprzednim kroku, teraz w łatwy i pewny sposób zamontujemy 2 boczne ściany z logo producenta. Zwróćcie uwagę gdzie jest góra, a gdzie dół skrzynki aby poprawnie je zamontować.


Ścianki wklejamy na klej typu Wikol! Mocno dociskamy i anim klej zaschnie szybko przechodzimy do kolejnego, ósmego kroku.
STEP 8

Ponownie montujemy odkręcone wcześniej łączniki.Dociskamy ścianki z logo producenta. Dodatkowo sklejamy ścianki taśmą malarską, tak aby zniwelować ewentualne szczeliny. Kiedy klej wyschnie odklejamy taśmę. Nie powinna ona uszkodzić powierzchni skrzynki ani zostawić, żadnych śladów.
STEP 9

To już ostatni krok. Musicie zamontować taśmę, która pełni funkcję uchwytu do przenoszenia skrzynki. 

EXTRA STEP

Jeśli dokupiliście od producenta naklejki na skrzynkę to teraz możecie ją odpicować :) 


Naklejki są specjalnie przecięte na pół tak aby umieścić je na bocznych ściankach, które się otwierają. Są bardzo dobrej jakości i nie powinniście mieć żadnych problemów z ich przyklejeniem. 
Ja osobiście wzbogaciłem skrzynkę o inne naklejki ale to już bardzo osobista sprawa każdego z Was :)


A tak wygląda moja skrzynka z dokupionymi i zamontowanymi wkładami :)


Miłego podróżowania na figurkowe eventy z nowym przenośnym warsztatem :)


BR,
Michał "ARBAL" Walczak