Improved paint containers. | Coloured Dust

Monday, May 13, 2013

Improved paint containers.


Short and simple idea to improve the popular paints packaging.

Krótki i prosty pomysł na ulepszenie popularnych opakowań na farby.I think many of you came across the same problem. For starters take a look at below photo. What do we see? Very good AK-Interactive and Vallejo paints. Probably many of you have used just such paints. One of their advantages is packaging. Dispenser Bottles are very convenient option.

Myślę, że z tym samym problemem co ja zetknął się każdy z Was. Na początek przyjrzyjcie się poniższemu zdjęciu. Co na nim widać? Bardzo dobre farby AK-Interactive oraz Vallejo. Zapewne wielu z Was używa właśnie takich farb. Jedną z ich zalet jest sposób zapakowania. Pojemniczki z dozownikiem są bardzo wygodną opcją.


Take a look at this picture again. It is visible how in the bottles pigment and medium are separated (different shades on the top and bottom of the bottle). It is quite natural, especially in paints for airbrush. The biggest problem is mixing before use.

Przyjrzyjcie się jeszcze raz temu zdjęciu. Widać wyraźnie jak w buteleczkach oddzielił się pigment i medium (różne odcienie na dole i na górze buteleczki). To zupełnie naturalne, szczególnie w farbach przeznaczonych do aerografu. Największym problemem jest jednak ich wymieszanie przed użyciem.
Many people throw lead weights used by anglers into their bottles. However my friend Peter found glass balls. We found that they are a safer option than lead.

Wiele osób wrzuca do buteleczek ołowiane ciężarki używane przez wędkarzy. Mój znajomy Piotr, znalazł jednak szklane kuleczki. Stwierdziliśmy, że będą one bezpieczniejsza opcja niż ołów.


These are glass balls with a diameter of 6mm. They are used to create jewelry. You can find them at popular auction sites. They are very cheap, about 30 pieces for 0,25 EURO.
 
Są to szklane kulki o średnicy 6mm. Używane są do tworzenia biżuterii. Można je znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych. Są bardzo tanie, około 30sztuk za 1zł.


I bought 200 balls at once. So, I have a lot of paints in my workshop :)
Zakupiłem więc jednorazowo ponad 200 kuleczek. Tak mam sporo farb w swoim warsztacie :)


Now nothing easier than to throw balls into cups of paint. Two balls in one bottle is optimal.

Teraz nic prostszego jak wrzucić kuleczki do pojemniczków z farbą. Dwie kulki na jedną buteleczkę to optymalne rozwiązanie.


See for yourself how inexpensively you can make it easier to mix paints in these popular packages. Or do you have other proprietary solutions to this problem? Share them in the comments. Welcome to the discussion.

Sprawdźcie sami jak niewielkim kosztem możecie ułatwić sobie mieszanie farb w  tych popularnych opakowaniach. A może macie inne autorskie rozwiązania tego problemu? Podzielcie się nimi w komentarzach. Zapraszam do dyskusji.


Have fun painting,
ARBAL


If you like my articles, please follow my profile on Facebook, this blog and leave a comment.

26 comments:

 1. http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=2833769

  Tutaj "trochę" tańsze. Stosuję od lat i polecam.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dobre!
   Tańsze i chyba nie mają w środku dziurki?

   Delete
 2. Arbalu, 6mm mają także kuleczki do ASG. Są z twardego plastiku, bez żadnych dziureczek i możesz kupić różnej wagi, bo jest na to zwrócona uwaga. Kupić cięższe i powinny być świetne.
  pozdrawiam, Rasti

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zgadza się i przed chwila o tym pomyślałem serio. Pare lat temu jak ASG kiełkowało w Polsce to sie w to ostro bawiłem. Pewnie w piwnicy znajde jeszcze troche "amunicji" :)

   Delete
 3. Bierzesz wkrętarkę. Wyjmujesz wkręt. Zauważasz, że czubeczek butelki od farbki nie dość, że się mieści w miejscu, gdzie wkłada się wkręt, to jeszcze można głowicę dokręcić w taki sposób, by buteleczka nie wypadała. Następnie upewniasz się, że będziesz kręcił w kierunku przeciwnym do kierunku otwierania się buteleczki. Gdy się upewnisz, to naciskasz spust kilka razy. Wkrętarka robiu ziuuum, ziuuum. Masz rozmieszaną farbkę. Znalezione w internetach ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. I co najważniejsze - przetestowane!

   Delete
  2. Potwierdzam tez to na YouTube widziałem :)
   Ale za dużo zachodu nosić wkrętarkę np. na warsztaty malarskie :)

   Delete
  3. Jeżeli prawdziwa kobieta ma zawsze przy sobie torebkę, to prawdziwy facet nigdy nie rozstaje się ze swoją wkrętarką i wiertarką. Nigdy! :D

   Delete
 4. Arbalu a ja ci powiem, że kupiłem sobie takie szklane kulki do AirSoftu http://asgrevolution.com.pl/sklep/kulki/47-szklane-kulki-bb-6mm-madbull-028g-500szt.html za 2 dyszki i są superowe do Army Painterów i Vallejek :) polecam ze względu na cenę i ilość :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wow, szklane kulki do ASG.. 10 lat temu nie było takich bajerów dostępnych w Polsce :)

   Delete
 5. Hmmm, z amunicją ASG był bym ostrożny, znam max 0,30g i na dodatek plastik - to będzie pływać. Ale jak się miesza to mogą być ok, nie testowałem (ale myślę że znajdę kilka 0,25 gdzieś w szufladzie). Tylko czy nie zatkają przy nalewaniu otworu? Tutaj asymetryczne mogą mieć przewagę... Chyba dlatego Reaper używa czaszek, w końcu metalowe kulki były by tańsze. ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zdaje się, że są też cięższe kulki niż 0,3g. Są kalibru 6mm więc dokładnie jak kulki, które pokazałem w artykule. Nie zapchają wylotu. Też się tego obawiałem.

   Delete
 6. Too bad I can't read most of the comments here so I hope I don't double something already said :) Nice idea with the glass pearls. Never would have thought that people throw in lead weights from fishing. I would fear that this stuff reacts with the color.

  I solved this problem with "Agitatorkugeln": plain, rustless steel balls.
  See http://paradox0n.blogspot.de/2012/05/preparing-my-paint-agitatorkugeln.html for more info.

  Cya,
  Paradox0n

  ReplyDelete
  Replies
  1. All of these comments are in Polish. Your comment are entirely new :) "Agitatorkugeln" is a very good product from PK-PRO. I agree. You may well get the job done, because they are heavy. But the glass balls are much cheaper.

   Delete
  2. People also suggested to use ASG plastic/glass balls (6mm, the heavier types), and also to use a power screwdriver to mix a whole bottle (you have to remember to set the direction to the oposite of how a paint cap screws on). ;)

   Delete
  3. Yeah Les from Awesome Painting also showed to mix them with a powertool. Seems shaking causes the paint to build bubbles where "rolling" doesn't. I also had sometimes bubbles but since I use a wet palette it didn't matter to me.

   Delete
 7. a nie lepiej jednej dwoch kulek od lozysk? troche kosztuja, ale na pewno te stare farbki rozmasowuja w moment

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jak widać po komentarzach, praktycznie każdy ma swój własny sposób. Wszystkie one się sprawdzają i to jest najważniejsze. Wybrałem szklane kuleczki do naszyjników, bo sa łatwo dostępne i bardzo tanie...

   Delete
  2. Zigu, kulki od łożysk podobno rdzewieją w farbie... Sam nigdy tego nie próbowałem i nie przeżyłem, ale takie plotki chodzą i jest masa artykułów po necie, że jednak łożyska to nienajlepszy sposób do mieszania...

   Delete
  3. Po co ryzykować, szklane są tańsze i nie zardzewieją...

   Delete
 8. Dobry pomysł no i nie ma problemu rdzy.

  ReplyDelete
 9. Sobie pozwolę przypomnieć kilka alternatyw....

  https://www.youtube.com/watch?v=v4ImCJ8qg3E

  Jeszcze była metoda z wiertarką, ale nie mogę znaleźć tego filmiku ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki za Link.
   Spell już powyżej wspominał właśnie, że sam używa wkrętarki :)

   Delete
 10. Anonymous2/6/13 11:30

  A jak wygląda wkładanie kulek do pojemniczków vallejo ? Czy muszę obcinać dozownik ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tego dozownika się nie odcina on jest wyciągalny... złap go i pociągnij...

   Delete
 11. Osobiscie uzywam kulek do łożysk (kulki z nierdzewki) wiec problem z rdzewieniem odpada.

  ReplyDelete