How to use "Dark Steel" pigment? | Coloured Dust

Sunday, April 14, 2013

How to use "Dark Steel" pigment?

Currently working on a bust on a scale of 200 mm (1/10) in an atmosphere of SF. The main part of the bust is a rifle. So I wanted to make it a unique, eye-catching viewer. I wanted to make the texture of the surface unique and futuristic.

Aktualnie pracuję nad popiersiem w skali 200 mm (1/10) w klimacie SF. Głównym elementem popiersia jest karabin. Chciałem więc by był on czymś wyjątkowym, przykuwającym wzrok widza. Chciałem, by jego powierzchnia była unikalna i futurystyczna.1. I painted all the part black primer using an airbrush. Some of areas I improved by brush and black paint.

P
omalowałem cały element czarnym podkładem przy użyciu aerografu. Niektóre miejsca poprawiłem pędzlem i czarną farbą.


2. Highlighted all the edges with diluted paint Celestra Gray (Astronomican Grey).
Rozjaśniłem wszystkie krawędzie rozwodnioną farbą Celestra Gray (Astronomican Grey).
AK 086 Dark Steel
Mig Jiménez, the original creator of pigments which are popular all over the world, has created the new definitive range of pigments for modellers. The Dark Steel pigment is the most realistic and finest to imitate metal that you can find.

Metaliczny pigment, Podobny do bardzo drobno zmielonego grafitu ołówka. Pomocny do uzyskiwania metalicznych powierzchni. Jeden z najbardziej innowacyjnych produktów. Naprawdę warto go wypróbować.


All kinds of medical applicators are a very useful toolI used Kerr Applicators. They are basically a very delicate fluff, strapped very tight at the end of a thin plastic toothpicks.

Wszelkiego rodzaju aplikatory medyczne są bardzo przydatnym narzędziem. Użyłem aplikatorów firmy Kerr (pędzelek do weatheringu). Są one w zasadzie bardzo delikatnym puchem, przyczepionym bardzo mocno na końcu cienkiej, plastikowej wykałaczki.


3. Using the applicator rubbed dry pigment Dark Steel in all areas of interest to me. I tried to not cover the lightened edges. The depressions left black.

U
żywając aplikatorów wtarłem na sucho pigment Dark Steel we wszystkie interesujące mnie powierzchnie. Starałem się, nie zakrywać jasnych, rozjaśnień krawędzi. Zagłębienia pozostawiłem czarne.This is the result of the work at this stage.
Oto efekt pracy na tym etapie.


4. Several elements of rifle, I painted in white.
Kilka elementów karabinu pomalowałem na biało.5. The depressions pour pigment Faded Blue by small brush. I removed the excess pigment. Pigment fised witth Cleanser Ipa.

W
zagłębienia wprowadziłem pigment Faded Blue małym pędzlem. Nadmiar pigmentu usunąłem. Pigment utrwaliłem wprowadzając w zagłębienia Cleanser Ipa.


6. All pigments secure by applying Cleanser Ipa using an airbrush. In addition, part of the edge highlighted mixture Celestra Gray (Astronomican Grey) and White Scar (Skull White).

Wszystkie pigmenty utrwaliłem nanosząc Cleanser Ipa przy użyciu aerografu. Dodatkowo rozjaśniłem część krawędzi mieszanką Celestra Gray (Astronomican Grey) oraz White Scar (Skull White).Finally, it is all protected with varnish.
Na koniec warto wszystko zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.


Have fun painting,
ARBAL


P.S.

If you like my articles, please follow my profile on Facebook and this blog and leave a comment.
It may also be interested in one of my previous articles - How to paint Space Marines Tactical Squad? (part 1/2)

9 comments:

 1. Bardzo fajnie się zapowiada ten pigment. Nie widzę tego na zdjęciach, więc zapytam: czy ten pigment ma jakiś metal w sobie? Tzn czy metalizuje lekko powierzchnię czy jest raczej NMM?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Metalizuje. Ten pigment możesz sobie wyobrazić tak jak opisałem w tekście - "Metaliczny pigment, Podobny do bardzo drobno zmielonego grafitu ołówka. Pomocny do uzyskiwania metalicznych powierzchni.". Bo wtarciu w powierzchnię, robi się ona metaliczna. Modelarze bardzo często wykorzystują go np przy robieniu gąsięnic w czołgach etc..

   Możesz to sobie wyobrazić, również tak, jak byś wziął BARDZO miękki ołówek o próbował go wetrzeć w jakąś powierzchnię. Spróbuję dzisiaj zrobić zdjęcie tego pigmentu wtartego w palec, może będzie to lepiej widać.

   Delete
  2. Super, dzięki za wyjaśnienie. Będzie to w takim razie niezbędny zakup jak już będę malował swoje Space Wolves :) Już dodałem do listy zakupów :) Nie ukrywam, że z chęcią poczytam inne Twoje teksty na temat pigmentów.

   Delete
  3. Wiele już o pigmentach pisałem. Przejrzyj wcześniejsze artykuły, Szczególnie te związane z robieniem podstawek.

   Delete
 2. Anonymous15/4/13 14:56

  Wygląda mi to na karabin z Mass Effect, a jako fan serii bardzo chętnie bym się dowiedział gdzie takową figurkę do samomalowania mógłbym nabyć :)

  Jeśli chodzi o artykuł:
  - Dlaczego białe zagłębienia barwiłeś pigmentem? I dlaczego na sucho? Ja użyłbym rozwodnionej farby w odpowiednim kolorze, a jeśli decydował bym się na pigment, to pewnie też bym go rozcieńczył. Wydaje mi się, że efekt byłby lepszy, bo farba lepiej i równiej pokryłaby zagłębienie niż pigment (po zdjęciach przynajmniej mam wrażenie, że w otworach powstały grudki, i powierzchnia nie jest jednolicie gładka).

  - Wydaje mi się (znowu, sądząc po zdjęciach, więc mogę się mylić), że analogiczny efekt to stalowego pigmentu udało mi się osiągnąć używając zwykłej farby metalicznej. Udało mi się to zrobić biorąc mocno zużyty pędzel, następnie robiąc coś w stylu suchego pędzla. Tzn. pędzel z farbą jak do suchego pędzla, ale zamiast delikatnie "omiatać" detal, tak żeby farba odłożyła się na krawędziach, "wcierałem" ją w powierzchnię modelu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak to jest figurka przedstawiająca postać z wspomnianej przez Ciebie gry. Odezwij się do mnie na email coloureddust(at)gmail(dot)com

   Zagłębienia barwiłem pigmentem bo lubie eksperymentowac i mialem do przetestowania nowe pigmenty Secret Weapon. ostatecznie i tak zalałem je Isopropanolem więc były "na mokro" :) To jest popiersie w skali 1/10 więc tutaj wszystko działa inaczej niz przy figurkach 32mm. Faktura materiału ma duże znaczenie.

   Efekt który opisałeś również stosuję. Wcieram suchym pedzlem sucha farbę metaliczną. Np tutaj to stosowałem:
   http://www.coloureddust.com.pl/2012/06/how-to-paint-space-marines-tactical.html
   Jednak zawsze po takim malowaniu pozostają widoczne bardzo drobne opiłki metalu (w zależności od zastosowanej farby). Ten pigment to jak starty grafit ołówka. Po wtarciu jest idealnie gładki, Trudno to opisać i pokazać na żywo, ale wyglada to zupełnie inaczej niż po "suchym pędzlu metaliczną farbą".

   Pozdrawiam Anonimowego czytelnika :)

   Delete
  2. Anonymous15/4/13 16:46

   Odezwałem się :)

   Jeśli chodzi o ołówki, to spotkałem się też z robieniem obić miękkim ołówkiem. Zamiast krawędziować farbą, przeciąga się ołówek po krawędzi i zabezpiecza lakierem.

   Delete
  3. Dokładnie, technika z ołówkiem jest znana szczególnie wśród modelarzy. Co więcej Vallejo ma w swojej ofercie "specjalny" ołówek do takich celów.

   Delete
  4. Miękkim ołówkiem powiadacie... Bedzie trzeba spróbować :)

   Delete